Tradiční mahjong

Lidé hrající tradiční mahjong

Na této stránce najdete Mahjong Solitér, což je verze mahjongu, kterou může hrát jeden hráč. Tato hra pro jednoho hráče je však odvozena od starověké čínské hry, která se obvykle hraje ve čtyřech hráčích. Hra se podobá hře Rummy, ale místo karet hrajete se 144 kameny, které svými tvary připomínají dílky domina. Kameny mahjongu se stejně jako u karet rozdělují do řad a dalších skupin: draci, větry, rostliny a roční období. Takové rozdělení ve zmíněném dominu chybí. Tradiční mahjong se hraje čistě pro zábavu, ale může se hrát i jako forma hazardu. Herní kameny mohou také – stejně jako tarotové karty – předpovídat budoucnost.

Hra si našla svou popularitu mezi hráči z celého světa. V mnoha zemích se dokonce pořádají v mahjongu soutěže a turnaje. Každá země má i svá vlastní pravidla. Hraní v Číně, Japonsku, Velké Británii či Spojených státech se tak může lišit.

Pro zahájení hry potřebují hráči dvě klasické šestihranné kostky. V ideálním případě by také měl mít každý hráč stojánek na kameny, aby si hráči nemohli navzájem koukat na kameny. Jak už jsme zmínili výše, herní kameny se rozdělí podle řad a dalších skupin. Jednou takovou skupinou jsou čtyři větry: východní vítr, západní vítr, severní vítr a jižní vítr. Na začátku hry je nutné připravit kameny větrů. Každý hráč si vytáhne jeden kámen větru. Hráč s východním větrem dostává možnost si vybrat, kde chce u stolu sedět. Hráč, který si vylosoval kámen se západním větrem, si sedne na opačnou stranu stolu. Hráč s jižním větrem si sedne napravo od hráče s východním větrem a hráč se severním větrem si od něj sedne nalevo. Může to být trochu matoucí, protože toto rozdělení se liší od „běžného“ geografického rozdělení. Hráč s kamenem východního větru má ve hře výhodu. Kámen s východním větrem se však po každém kole posune proti směru hodinových ručiček. Hráč, který měl na začátku jižní vítr, bude mít po skončení prvního kola vítr východní. Hra nemůže skončit, dokud každý z hráčů neměl ve svém držení východní vítr alespoň jednou – hra by jinak nebyla tak úplně spravedlivá.

Po usazení se kameny zamíchají. Každý hráč si vytáhne 36 kamenů a použije je k vybudování zdi, kterou tvoří 2 řady po 18 kamenech. Tyto zdi hráčů se pak propojí, aby se vytvořila jedna čtvercová zeď, které se říká „Velká čínská zeď“. Hráč s východním větrem pak hodí kostkami, aby se určilo, kdo zeď rozbije. Tento hráč pak hodí kostkami znovu, aby určil, kde k prolomení zdi dojde. Z tohoto místa odebere dva kameny a umístí je na nejbližší zeď. Zeď se pak částečně rozebere od místa právě vytvořené díry. Každý hráč dostane 13 kamenů s výjimkou hráče s východním větrem, který dostane kamenů 14. Pokud má nějaký hráč kameny ročního období nebo rostlin, okamžitě je umístí před sebe a stejný počet kamenů odebere ze zdi.

Hráči si své kameny průběžně vyměňují tak, že je umístí na stůl a vytáhnou si z „úschovny“, která obsahuje kameny ostatních hráčů nebo kameny zdi. Přesná pravidla toho, jak přesně tento herní prvek funguje, jsou trochu komplikovanější. Více si o nich můžete přečíst na stránkách Hrejsi nebo MiHuHu.

Cílem hry je nasbírat kombinaci dvojic, trojic nebo čtveřic stejných kamenů nebo po sobě jdoucích kamenů stejné řady. Hráč, kterému se to podaří jako prvnímu, řekne „Mahjong!“ a kolo skončí. Následně se spočítají body a vyhodnotí se kombinace kamenů. Například za tři nebo čtyři identické kameny nebo po sobě jdoucí tři kameny stejné řady dostává hráč určitý počet bodů. Hráč, který řekl „Mahjong“, dostane od každého hráče počet bodů, které získal za své kombinace. Každý další hráč platí ostatním hráčům rozdíl v bodech, kromě hráče s východním větrem, který vždy platí a dostává dvojnásobné množství.

Návod formou videa

Více informací se o tradičním mahjongu můžete dozvědět od Mahjong klubu Brno:

Tady se můžete mrknout na rychlého průvodce hraním tradičního mahjongu:

Tady je trochu delší návod:

A tady se můžete podívat na to, jak hrají profíci:

Můžu si mahjong zahrát online?

Samozřejmě. Některé organizace nabízí online hry. Najít je však není úplně hračka, protože když do Googlu napíšete „Mahjong“, vyjedou vám výsledky prakticky výhradně jen pro Mahjong Solitér. Lepší je místo toho hledat „Mah jongg“. Tady máte několik odkazů, které by vám měli pomoct začít prozkoumávat online svět tradičního mahjongu:

Můžu si mahjong zahrát i osobně?

Samozřejmě. Stačí si jen najít nějakou vhodnou online komunitu. Pokuste se najít nějaké skupiny, kde se lidé rádi sejdou k hraní u skutečného stolu. Tady je pár užitečných odkazů:

Hodně štěstí!